Sıkça Sorulan Sorular

Yolcu ile anlaştığım ücrete ek olarak ödeyeceğim servis ücreti nedir?

Yolcu ile anlaştığınız ücrete ek olarak ödeyeceğiniz ücret Bringo Servis Ücreti’dir. Bringo Servis Ücreti, yolcu ile anlaştığınız fiyat doğrultusunda %3-15 arasında değişmektedir.

Siparişimi nasıl teslim alabilirim?

Müşteri ve yolcu, ortak bir buluşma noktası belirleyerek ürün teslimatını yüzyüze gerçekleştirebilir. Bunun yanı sıra sipariş, yolcu tarafından kargolanarak da müşteriye ulaştırılabilir. Kargo ile gönderilen ürünün sorumluluğu Bringo’ya ait değildir.

Yolcu istenilen ürünü satın aldıktan sonra müşteri siparişi iptal etmek isterse ne olur ?

  • Bu durumda yolcu, siparişi iptal etmek zorunda değildir. Yolcu eğer isterse ürünü satın aldığı yere faturasıyla birlikte götürüp/gönderip para iadesini alabilir. Bu durumda sipariş iptal olur ve müşterinin Bringo havuzunda bekletilen ücreti müşteriye iade edilir.
  • Yolcu ürün iadesi yapamadığı durumda, ürünü getirip müşteriye teslim eder ve müşterinin Bringo havuzunda bekletilen ödemesi yolcuya aktarılır.

Tek sipariş formunda 1'den farklı ürün isteğinde bulunabilir miyim?

Hayır, fakat aynı üründen (bulunduğunuz ülkenin Gümrük kuralları uyulduğu takdirde) 1’den fazla adette sipariş verebilirsiniz. İsteyeceğiniz her farklı ürün için yeni bir sipariş formu oluşturmanız gerekir.

Yolcu, siparişimi iptal etmek isterse ödediğim ücreti geri alabilecek miyim?

Ürününüz elinize ulaşana kadar, ödediğiniz ücret Bringo’nun havuz hesabında tutulur. Siparişinizin iptal olması durumunda, ödediğiniz ücretin tamamı 3 ile 7 iş günü içerisinde hesabınıza iade edilir.

Yolcunun seyahati iptal olursa ne olur?

Yolcu, seyahatinin iptal olması durumunda müşteri ile iletişime geçip durumu bildirmesi gerekir. Böyle bir durumda sipariş iptal edilir ve müşterinin ödediği ücretin tamamı kendi hesabına iade edilir.

Sipariş formunda belirttiğim üründen farklı bir ürün geldi veya siparişim hasarlı bir şekilde teslim edildi. Ne yapabilirim?

Ürün, sipariş formunda belirtilen özelliklere (renk, miktar vb.) uymuyor ise müşteri siparişini kabul edip etmeme hakkına sahiptir. Müşteriye yanlış veya hasarlı bir ürün teslim edilirse müşteri 3 gün içerisinde Bringo Müşteri Hizmetleri’ne durumu bildirmek zorundadır.

Yolcuya nasıl güvenirim?

Müşterinin ödediği ücret, Bringo’nun havuz hesabında güvende tutulur. Bringo havuz hesabındaki bu ücret, müşterinin onayı olmadan yolcuya aktarılmaz.

Sipariş verdikten sonra siparişimin farklı bir adrese teslim edilmesini talep edebilir miyim?

Yolcu ile anlaşmak şartıyla, siparişinizin teslim edilmesini istediğiniz adreste değişiklik yapabilirsiniz veya siparişinizi yolcu ile buluşarak da güvenli bir şekilde teslim alabilirsiniz.

Sipariş, teslim edilmesi gereken tarihte teslim edilmedi. Ne yapabilirim?

Siparişiniz belirtilen tarihte elinize ulaşmadı ise Bringo Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçerek yardım alabilirsiniz. Siparişin teslimi için planlanan tarih itibariyle 3 gün içerisinde siparişiniz teslim edilmezse ödediğiniz ücret tamamı hesabınıza iade edilir.

Siparişimi iptal edebilir miyim?

Siparişinizi iptal etmek isterseniz yolcu ile iletişime geçerek yolcudan siparişin iptal edilmesine onay vermesini talep edebilirsiniz. Yolcunun da onaylaması halinde siparişiniz iptal olur ve ödediğiniz ücretin tamamı hesabınıza iade edilir.

Yolcu, siparişimi iptal ederse ne olur?

Ödediğiniz ücretin tamamı hesabınıza iade edilir. Yolcu, siparişinizi iptal ederse diğer yolcular tarafından teklif alabilmek için tekrar bir sipariş formu oluşturmanız gerekir.

Yolcu, yaptığı teklifi geri çekebilir mi?

Müşteri, yolcunun teklifini kabul edip ödeme yapmadığı sürece yolcu, yaptığı teklifi iptal edebilir. Müşteri, teklifi kabul ettikten sonra ödemeyi yapması halinde yolcu ürünü getirmek durumundadır. Böyle bir durumda yolcu, profilinin kötü etkilenmemesi adına müşteri ile irtibata geçerek siparişin iptal edilmesini sağlayabilir.

Ürün, ambalajıyla birlikte çantaya sığmazsa ne olacak?

Yolcu, ürünü çantasına uygun bir şekilde yerleştirebilmek amacıyla müşteri ile anlaşmak şartıyla ürünün ambalajını çıkarabilir. Müşteri, istediği ürünün kesinlikle ambalajında gelmesini istiyorsa bunu yolcuya belirtmelidir. Ürün ambalajıyla birlikte çantaya sığmıyor ise müşteri, ödeyeceği miktarı artırarak yolcu ile anlaşmaya varabilir.

Yolcu, yaptığı hizmetin maddi olarak karşılığını ne zaman alır?

Ürün müşteriye teslim edildikten sonra müşteri, platform üzerinden 3 iş günü içerisinde, ödemenin yolcunun hesabına aktarılması için onay verir. Müşteri, 3 iş günü içerisinde platform üzerinden olumlu veya olumsuz yanıt vermezse, olumlu yanıt vermiş olarak değerlendirilecektir ve ödediği ücret yolcuya aktarılacaktır. Yolcunun gerçekleştirdiği hizmet karşılığında hakettiği ücret, 3 ile 7 iş günü içerisinde yolcunun hesabına aktarılır.

Müşteriye nasıl güvenirim?

Bringo, güvenilir ve birbirine yardım eden kişilerden oluşan bir topluluk yaratmayı amaçlamaktadır. Alışveriş gerçekleştikten sonra, yolcuların ve müşterilerin birbirlerini oyladıkları bir sistem mevcuttur. Bu sayede, yolcuların veya müşterilerin güvenilirliğini kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, yolcular ve müşteriler buluşarak da ürün teslimini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Müşteri, ödeme yapmayı reddederse ne olur?

Müşteri ve yolcu ücret konusunda anlaştıktan sonra müşteri, ödeme sayfasına yönlendirilir. Yolcu, getireceği ürünü belirledikten sonra müşteri, Bringo’nun havuz hesabına ödemeyi yapmış olur. Ürün müşteriye teslim edildikten sonra havuz hesabındaki miktarın, yolcunun hesabına geçmesi için yolcu, müşterinin onay vermesi için hatırlatma yapabilir.

Bringo nedir?

Bringo, yurtdışından ürün siparişi vermek isteyenler ile seyahat ederek para kazanmak isteyen kişilerin buluştuğu bir platformdur. Bringo ile ülkenizde bulamadığınız veya yurtdışından daha ucuza satın alabileceğiniz ürünlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Param neden Bringo’nun hesabında tutuluyor?

Birçok online ticaret platformlarında olduğu gibi Bringo da escrow sistemini kullanmaktadır. Bu sistem ile hem müşterinin hem de yolcunun korunması amaçlanır. Escrow sistemi sayesinde, ürününüz istediğiniz şekilde elinize ulaşmadığı sürece ödediğiniz ücret yolcunun hesabına aktarılmaz.

Bringo yasal bir platform mudur? Müşterinin istediği ürün ile seyahat ederken güvenlik problemi ile karşılaşır mıyım?

Bringo, yasal olmayan herhangi bir aktiviteye izin vermez. Yolcuların getirmeyi seçtikleri ürünler kendi sorumluluğundadır. Bringo, uluslararası uçuş ve havalimanı güvenlik kurallarına uymaktadır. Siparişi verilen yasal olmayan ürün veya hizmetler Bringo çalışanları tarafından düzenli olarak kontrol edilir. Uygun olmayan ürün veya hizmetler iptal edilir. T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yolcu Muafiyetleri’ni incelemenizi tavsiye ediyoruz. T.C Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın adresine ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Gümrük vergisi ve benzeri harçlar kimin tarafından ödenir?

Gümrük vergisi ve benzeri harçlar yolcular tarafından ödenir. Bu nedenle yolcuların ve müşterilerin, bu ücretleri de göz önünde bulundurarak anlaşmaları tavsiye edilir.